Genel

cPanel nedir, özellikleri nelerdir?

cPanel ile neler yapılabilir.

cPanel nedir, özellikleri nelerdir? cPanel ile neler yapılabilir.


cPanel nedir?

cPanel dünya genelinde kullanılan en yayın web paneldir. cPanel yani Control Panel olarak bilinmektedir. Web Hosting kullanıcılarının bu paneli tercih etmelerindeki en büyük sebep oldukça kolay kullanıma sahip olmasıdır içerisinde bir çok eklenti yükleyerek farklı web alanında hizmet veren yazılımları da çalıştırmak mümkün.

cPanel, NASA’da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall’un Perl programlama dilini kullanarak geliştirilmiş ve piyasaya ilk kez 21 Mart 1996 tarihinde sürülmüştür. Linux, Android ve iOS sistemleri üzerinde çalışabilen cPanel’in Windows ile uyumlu çalışabilmesi maksadıyla Enkompass projesi geliştirici tarafından başlatmış; ancak kısa bir süre sonra bu proje sonlandırılmıştır.

cPanel ile yapılabilecek işlemler

cPanel sayesinde kolaylıkla web sitenizi kurabilirsiniz. Sunucunuza yüklemek istediğiniz web site dosyalarınızı cPanel web ara yüzü ile kolaylıkla yükleyebilir veri tabanınızı oluşturabilir ve veri tabanınızın şifre güncellemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda veri tabanınızı kontrol etmek için phpmyamin paneli default olarak kurulu sizlere sunulur. Phpmyadmin arayüzü ile veri tabanı komutlarınızı çalıştırarak pratik çözümler sunabilmektedir. Toplu veri tabanı işlemlerinizde sizlere kolaylık sağlaması için SQL komutu yazılan ekranda sizlere önceden tanımlı SQL komutlarını belirterek işinizi kolaylaştırır.

Veri tabanı oluşturma

Veri tabanınız için kullanıcı oluşturabilir kullanıcınızı istediğiniz veri tabanına yetkilendirebilirsiniz. Bu sayede veri tabanında yapacağınız işlemleri veri tabanı kullanıcına kısıtlayarak yanlış işlemleri engellemiş olursunuz.

Örnek vermek gerekirse veri tabanında yapılacak olan sorgular yalnızca okuma için çalıştırılıyorsa yazma yetkisini kaldırarak oluşabilecek hataların önüne geçmiş olursunuz.

E-posta kullanımı ve yönetimi

cPanel E-posta eklentilerini kullanarak web siteniz için e-posta hesapları açarak webmail aracılığı ile maillerinizi kontrol edebilir kurumsal mail kullanımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda e-posta hesaplarınıza limitlemeler getirerek spama düşme olasılığını en aza indirebilirsiniz. Mailerinizi dışa aktararak yedekleme sağlayabilir ve smtp bilgilerini farklı mail araçlarında girerek kullanım sağlayabilirsiniz örneğin outlook kullanıcıları genellikle webmail üzerinde değil outlook üzerinden maillerini gönderirler bu sayede kullanım kolaylaşır

Eklenti Etki Alanı yönetimi

cPanel üzerinde çalışacak olan sitelerin domain adresleri yanında sub domain eklemesini de cPanel üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir test sitesi açmak istiyorsunuz ve yeni domain adresi almak istemiyorsunuz bunun için sub domain yapısını kullanabilirsiniz. Bu sayede masraflarınızı azaltarak projelerinizi daha kolay şekilde yönetebilirsiniz. Sub domain adreslerinizi hali hazırda olan projeleriniz için de kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse www.viyontek.com adresi müşterilerimizin SSD VDS Sanal Sunucu  VPS Sanal Sunucu Sanal sunucu hizmetlerini Linux Hosting, Reseller Hosting, Wordpress Hosting gibi Hosting hizmetlerimizin fiyatlarını özelliklerini görüntülemektedirler müşteri panelleri ve satın alma ekranları ise my.viyontek.com adresinde bulunmaktadır. Bu sayede satış sitemizi ve yönetim panelimizi ayırmış oluyoruz. Bu tür kullanımların avantajı müşteri panelinizde yapılan bir bakım çalışmasından satış sayfanız etkilenmemektedir.

Site güvenliğini arttırır kullanımı kolaylaştırır. Sitenizi güncellerken yapacağınız hatalar karşısında oluşabilecek kayıpları en aza indirmenizi sağlar.

 

Metrik

cPanel üzerinde sitenizin internet kullanımını bant genişliğini öğrenebilir ve sitenizin ne kadar trafik aldığı konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Bu özellikler genellikle büyük sitelerin analizlerini yaparken kullanılmaktadır. bir sitenin hızını etkileyen en büyük etken ön bellek teknolojisidir bant genişliğine göre ön bellek alma teknolojisinde geliştirilmeler yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. cPanel üzerinde görünen hataları görüntüleyebilir ve çözüm yolunu bulmanızı kolaylaştırır

Güvenlik

Sitenize girmesini istemediğini kişilerin ip adreslerini bulabilir ve engelleme koymanıza cPanel yardımcı olmaktadır. Sunucunuz terminalinde yapacağınız bu ayarlamaları cPanel sizler için çok kolaylaştırmış durumdadır.

Güvenlik için yapacağınız tüm ayarları bu kısımda bulabilir ve kurmuş olduğunuz güvenlik eklentilerini yönetebilmenizi sağlamaktadır.

PHP yönetimi

cPanel üzerine kurduğunuz php sürümlerini güncelleyebilir ve sitenizde kullanılacak olan php sürümünü düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda İni dosyasını oluşturmadan cPanel üzerinde otomatik olarak oluşturulmasını ve ayarlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz bu sayede görsel olarak ve kullanım olarak daha kolay bir kontrol paneline sahip olmuş olursunuz.

DNS yapılandırılması

Siteniz için dns kaydı oluşturmak istediğiniz zaman kolaylıkla sitenizin cPanel hesabına girerek dns zone editör kısmından kolaylıkla dns kayıtlarınızı kontrol edebilir eklemeler yapabilir ve özel ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bu sayede domain üzerinde yapacağınız dns kayıtlarını cPanel ekranından yaparak kolaylık sağlamış olur.

Yapacağınız herhangi bir sub domain oluşturma işleminde cPanel otomatik olarak dns kayıtlarını oluşturarak sizlere kolaylık sağlamaktadır.

Özel nameserver kullanmak istediğinizde de bu sayfa üzerinde A kayıtlarınızı oluşturarak özel nameserverlerinizi oluşturabilirsiniz.

Cron İşlemleri

Sitenizde belirli periyotlarda çalışması gereken komutlar bulunuyor ise bunu cPanel üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin sitenizin bir sayfasında çalışan bir kod 12 saate bir tabloyu kontrol etmektedir bu sebepten dolayı web sitenize 12 saate bir girmenize gerek yoktur. Sadece cPanel üzerinde bir cronjob oluşturarak bu işlemin otomatik olarak yapılmasını sağlayabilir zamandan tasaruf sağlayabilirsiniz.

cPanel Neden bu kadar yaygın kullanılır?

Bir çok hosting firmasını kullanması dolayısıyla sitelerinizi taşırken tam yedek alınabilmekte ve kendi scripti ile bu yedek veri kaybı olmadan sitenizi taşımanızı sağlamaktadır.

Aktarım aracı ile kolay şekilde sitelerinizi bir sunucudan diğer sunucuya kolay şekilde aktarmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda eski sunucunuzda yapmış olduğunuz özel ayarlamaları kolaylıkla aktarmanızı sağlamaktadır. Oluşturmuş olduğunuz paketleri tek tuşla aktarmanızı sağlamaktadır.

Performanslı şekilde çalışması sebebi ile en çok tercih edilen web kontrol paneli olmaktadır.

kendi eklentilerinizi yükleyerek işinizi kolaylaştırabilecek konfigürasyonlarınızı oluşturmanıza olanak sağlar.

Kolay kullanılan yönetim paneli ile daha önce kullanmayan bir kişinin bile rahatlıkla kullanmasını sağlar.

İnternette bir çok kaynağı olması sebebi ile öğrenilmesi daha kolaydır.

cPanel ile neler yapılabilir?

cPanel kullanımını genellikle web siteleri içindir onun haricinde cPanel üzerinde bir hesap oluşturarak otomatik olarak çalışması gereken komutları da bir alan adınız olmadan local üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Viyontek hosting suncularında cPanel kullanmaktadır ve sizlerin sitelerini ücretsiz şekilde taşıma yapmaktadır. Sitelerinizi Viyontek sunucularına taşımak isterseniz müşteri panelinizden destek talebi oluşturarak ya da Canlı destek hattımızdan bizlere yazarak yardım alabilirsiniz. Bizlere iletmeniz gereken bilgiler ilse karşı sunucunun cPanel giriş bilgileridir diğer işlemleri bizler sizler için gerçekleştirip domain nameservelerinizi Viyontek Hosting sunucularına yönlendirmenizi isteyeceğiz. cPanel üzerinden taşıma işlemleri kısa sürmekte fakat diğer web panellerinde bu süre manuel olarak taşıma yapılacağı için uzun sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu