Bilgi Bankası

DNS Ön belleği Temizleme

İp adresi resetleme ve DNS ön belleği temizleme (Windows) (Mac) (Linux)

DNS Ön belleği Temizleme


Siteniz üzerinde yaptığınız değişiklikleri ya da bir siteye girdikten sonra sitenin değişmesini beklerken aynı şekilde gözükmesi değişikliklerin görünmemesi ya da bağlanamadığınız sitenin yayını gelmiş olmasına rağmen göremiyorsanız bilgisayarınızda bulunan DNS önbelleği sebebi ile bu sorun yaşanmaktadır.

DNS Ön Belleği Neden Alınıyor?

Günüz bilgisayarlarının tamamında bulunan bu özellik sitelerin bulunduğu sunucu adreslerini DNS sunucularına sormadan direkt olarak sunucunun bulunduğu ağa yönlenebilmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu sayede web sitelerine daha hızlı şekilde ulaşılıp içerikler indirilebiliyor. Bu özellik yüzünden bir çok işletim sistemi ve tarayıcı DNS ön belleği sayesinde sitenin görünümünü ön bellekte tutuyor ve kaydın değişmemesi sebebiyle o sitenin halen aynı şekilde gözüktüğünü farz ediyor.

Bizler de DNS ön belleğimizi temizleyerek kullandığımız cihaza bu sitenin değişmiş olabileceğini ve verileri tekrardan çekmesini istiyor olacağız. Bu sayede sitede görünmeyen değişiklikleri DNS  ön belleğimizi temizleyerek görüntülüyor olacağız.

Windows İşletim Sistemleri için;

Windows işletim siteminde sol alt köşede bulunan arama kısmına CMD yazarak

Komut İstemi uygulamasını açınız ve aşağıda yer verilen komutları kopyalayıp Komut İstemi uygulamasına yapıştırın  ve Enter tuşuna basarak komutları  çalıştırın. Komutları çalıştırırken tüm tarayıcılarınızın kapalı olması gerekmektedir.

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit.

Komutları çalıştırdıktan sonra tarayıcınızı açıp internette gezinin. Örneğin Youtube üzerinden tatlı kedi videolarını izleyebilirsiniz. Bu sayede biraz süre geçecek ve alınan ön bellekler temizlenmiş olacak. Bu işlemi yaptıktan sonra direkt olarak görüntülemek istediğiniz siteye girdiğinizde aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bir süre geçmesi daha etkili olacaktır.

MAC OS X işletim sistemleri için;

Arama kısmından Terminal yazarak terminal ekranına giriniz. Bu ekran içerisine aşağıda verilen sürüm için farklılık gösteren kodları kopyala yapıştır yaparak Enter tuşuna basınız.

Mac OS X 10.5.1 ve daha alt sürümler için; sudo lookupd –flushcache

Mac OS X 10.6 için;
sudo dscacheutil –flushcache

Mac OS X 10.7, 10.8 ve 10.9 için;
sudo killall -HUP mDNSResponder

Mac OS X 10.10 Yosemite işletim sistemi için;
sudo discoveryutil udnsflushcaches

Linux İşletim Sistemleri İçin;

Diğer işletim sistemlerine göre sadece tek komut ile bu işlemi yapabilirsiniz. Linux işletim sisteminde bulunan terminal ekranını açarak tam yetki ile aşağıdaki komutu çalıştırarak DNS ön belleğinizi temizleyebilirsiniz.

/etc/init.d/nscd resart 

Viyontek.com’un SSD VDS Sanal Sunucu paketlerini incelemk için tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu