Genel

FTP Nedir? Nasıl kullanılır, Ne İşe Yarar?

File Transfer Protocol Nedir?

FTP Nedir? Nasıl kullanılır, Ne İşe Yarar?


File Transfer Protocol olarak bilinen FTP bilişim dünyasının en sık kullanılan dosya transfer protokolüdür. İki cihaz arasında gerçekleştirilebilen FTP güvenli ve pratik bir transfer deneyimi sunar. Transferler yapacağınız iki cihaz arasında bu protokol bağlantısının kurulması gerekmektedir. Bu bağlantılar sayesinde karşı cihazdan güvenli veri aktarımı yapabilirsiniz.

FTP ayrıca Web sitesi sunucunuza doğrudan bağlantı sağlayarak dosya indirme, dosya gönderme veya dosya değiştirme işlemlerinizi rahatlıkla yapmanıza olanak sağlar. Kullanım kolaylığı ve hızlı işlem yapması sayesinde vakitten tasarruf etmenize yardımcı olur.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP cihaza doğrudan bağlandığı için yaptığınız değişiklikler doğrudan cihaz üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebepten herhangi bir yanlışlık yaptığınız zamanda doğrudan cihaz üzerinde etkili olmakta ve sorunlar ile karşılaşabilmektesiniz. FTP kullanımın aşamaları şöyledir;

 • Öncelikle bağlantı kuracağınız cihazın ve bağlantı kurduğunuz cihazın internet bağlantısına sahip olduğunda emin olun
 • FTP bağlantısı yapmak için programın yüklü olduğundan emin olun.
 • Adres bilgilerini FTP programınıza girmeniz gerekmektedir.
  • Bağlantı kuracağınız cihazın adres bilgisi, kullanıcı adı ve varsa şifresini girmeniz ile bağlantı sağlanacaktır. 
 • Cihazlar arasında bağlantı kurarken iki cihazda da FTP protokolünün bulunması önem taşır. Verilen Komutların düzgün ve doğru çalışması için FTP servis programını kontrol etmeniz, yüklemeniz önerilir.
 • Erişim sağlandıktan sonra dosya dizinlerine erişebilir ve işlem yapabilirsiniz.

FTP bağlantısı için gerekenler

 • Bağlantı yapacağınız cihazların internet bağlantı durumun kontrol ediniz.
 • Bağlantı yapacağınız hesabın dosya erişim hesabı olmasına varsa hesap bilgilerine erişiyor olmalısınız.
 • Transfer gerçekleştirecekseniz cihazlarınızda FTP servisinin bulunması zorunluluk taşır.

File Transfer Protocol nasıl çalışır?

FTP bağlantısı iki cihaz arasında gerçekleşen bir protokol servisidir. Bu protokol bağlantısı cihazlara doğrudan ulaşmanızı ve veri akışlarını yönetmek için kullanılır. Cihazlar arası bilgi alışverişi yapmadan önce ilgili bilgileri doldurmanız gerekir. Kullanıcı adı, adresi ve şifresini girerek cihazlar arasında dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz. Komut satırı arabirimi kullanarak oturum açma işlemini gerçekleştirebilir, varsayılan bağlantı noktasında yararlanarak 20 ve 21 numaralarını alınan ekleyebilirsiniz. Sunucu bağlantı noktasından yararlanarak bağlantıyı denetleyebilir, herhangi isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dosya verisi aktarımı sırasında ayrı bir bağlantı noktasından da yararlanabilirsiniz.

2 farklı aktarım modu bulunan FTP programı bilgi değişimi için farklı karakterler içerir. Farklı aktarım modundan yararlanarak ikili dosya transferi gerçekleştirebilir, farklı yapıda olan dosyaları aktarabilirsiniz. İkili modu kullanarak gönderim yapabilir, kolay ve pratik şekilde gönderme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Metin tabanlı aktarım gerçekleştirmek istiyorsanız farklı moddan yararlanabilir, göndermenizi hızlandırabilirsiniz. Web tarayıcınızı yükseltmek istiyorsanız FTP programı uygulamasıyla birlikte yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı FTP Uygulamaları Nelerdir?

Birçok FTP uygulaması bulunmasına rağmen bazıları dünya genelinde çok kullanılmaktadır. En çok bilinen FTP uygulamaları ve özellikleri şöyledir;

 • FileZilla, kullanımı kolay ve hızlı olmasıyla dünyada en çok tercih edilen programlar listesindedir. Hemen hemen tüm işletim sistemlerine uygun olmasıyla da bir adım öndedir. Websitesi üzerinden cihazınıza kolay ve rahatlıkla indirebilirsiniz.
 • Transmit, mac işletim sistemleri ile birlikte gösterdiği performansıyla bilinir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Aktarım yapabileceğiniz program tüm işlemleri pratik bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlar. Dil ayarını yapabilir, uygulama adımlarını takip ederek programın sunduğu performanstan yararlanabilirsiniz.
 • WinSCP, Windows işletim sistemi kullanıyorsanız bu uygulama sizlerin ihtiyacını karşılayabilir.
 • CyberDuck, ücretli olarak kullanabileceğiniz bu uygulama Türkçe ara yüze sahiptir. Türkçe dilinin kullanım rahatlığını yaşamak istiyorsanız sizlere faydalı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu