Bilgi BankasıSunucu

Plesk Panel Onarımı

Plesk Panel Onarımı Nasıl Yapılır

Plesk Panel Onarımı Plesk Panel Onarımı Nasıl Yapılır?


Merhabalar.

Windows tabanlı ya da Linux tabanlı olarak kullanabileceğimiz Plesk Web Panel ile sitelerimizi barındırabiliyor, dns sunucusu olarak kullanabiliyor ve mail sunucusu olarak kullanabiliyoruz. Diğer web panel yazılımlarına göre Plesk panel onarım konusunda basit yöntemleri bizlere sunmuştur. Peki sistemin tamamını onarmamız mümkün mü?. Evet sistem üzerinde bulunan bütün eklentileri yazılımları kontrol edip onarım sağlayabilmemiz mümkün. Nasıl yapıldığı hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Öncelikle Plesk panel onarım işlemini yapmamız için root yetkisine sahip olmamız gerekiyor. Root yetkisine sahip değilseniz bu işlemleri yapamamaktasınız.

Bu onarım işlemi Linux işletim sistemleri için geçerlidir.

Sunucumuza SSH bağlantısı gerçekleştirerek aşağıda sizlere ileteceğim komutları ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz. genellikle tam onarım işlemi yapılmaktadır bir sistemde hata varsa bu diğer sistemleri de etkilemiş olabilir bu yüzden bütün sistemi onarmak en doğrusu olacaktır.

Tüm Sistemi Onarmak İçin

plesk repair all   – Plesk kurulumunu ve tüm Plesk servislerini kontrol eder. Yardımcı program etkileşimli modda çalışır (yardımcı program bir sorun algıladığında sizi bilgilendirir ve bunları çözmeye çalışma iznini ister).
plesk repair all -y  – Plesk kurulumunu ve tüm Plesk servislerini kontrol eder. Yardımcı program onarım modunda çalışır (yardımcı program algıladığı sorunları gidermeye çalışır).
plesk repair all -n   – Plesk kurulumunu ve tüm Plesk servislerini kontrol eder. Yardımcı program tanılama modunda çalışır (yardımcı program algılanan sorunlar hakkında sizi bilgilendirir, ancak bunları çözmez).

Mail için;

plesk repair mail example.com–  example.com etki alanına ait tüm posta kutuları ve etki alanı genelindeki posta ayarları için posta ayarlarını yeniden yapılandırır.
plesk repair mail [email protected] – [email protected] posta kutusunun posta ayarlarını yeniden yapılandırır

Web 

plesk repair web – Web sunucusu ve tüm etki alanları için yapılandırma dosyalarını yeniden oluşturur.
plesk repair web -server   – Yalnızca web sunucusu için yapılandırma dosyalarını yeniden oluşturur.
plesk repair web -domains-only – Yapılandırma dosyalarını yalnızca alan adları için yeniden oluşturur.
plesk repair web example.com – Yapılandırma dosyalarını yalnızca example.com etki alanı için yeniden oluşturur.
plesk repair web -sslcerts – Tüm SSL sertifikalarını yeniden yükleyin ve tüm IP adreslerini varsayılan SSL sertifikasını kullanacak şekilde yapılandırır.

FS (Dosya sistemi)

plesk repair fs – Sanal ana bilgisayarların dosyalarını ve sunucudaki sistem dosyalarını kontrol eder.
plesk repair fs -vhosts – Sunucudaki yalnızca sanal ana makinelerin dosyalarını kontrol eder.
plesk repair fs –system – Yalnızca sunucudaki sistem dosyalarını kontrol eder.
plesk repair fs example.com – Yalnızca example.com sanal ana bilgisayarının dosyalarını kontrol eder.
plesk repair fs example.com -vhosts – Yalnızca example.com sanal ana bilgisayarının dosyalarını kontrol eder. Bu durumda –vhosts seçeneği yok sayılır.
plesk repair fs –system –v –n – Sistem dosyalarının algılanan sorunları hakkında ayrıntılı bilgi verin, ancak bunları çözmeyin.

MySQL


plesk repair mysql – MySQL veritabanı sunucularının kullanılabilirliğini kontrol ederve MySQL veritabanlarının ve veritabanı kullanıcılarının bütünlüğünü doğrular.
plesk repair mysql -connection – Plesk’te kayıtlı MySQL veritabanı sunucularının kullanılabilir ve bağlanabildiğini kontrol eder.
plesk repair mysql -database-users – Plesk’te oluşturulan tüm MySQL veritabanı kullanıcılarının veritabanı sunucularında bulunduğunu kontrol eder. Veritabanı kullanıcılarının ayrıcalıklarını denetler ve tutarsızlıklar durumunda bunları düzeltir. Eksik olan veritabanı kullanıcılarını yeniden oluşturur.

MsSQL

plesk repair mssql – Microsoft SQL veritabanı sunucularının kullanılabilirliğini kontrol eder ve Microsoft SQL veritabanlarının ve veritabanı kullanıcılarının bütünlüğünü doğrular.
plesk repair mssql -connection – Plesk’te kayıtlı Microsoft SQL veritabanı sunucularının kullanılabilir ve bağlanabildiğini kontrol eder.
plesk repair mssql -database-users – Plesk’te oluşturulan tüm Microsoft SQL veritabanı kullanıcılarının veritabanı sunucularında bulunduğunu kontrol edin. Veritabanı kullanıcılarının ayrıcalıklarını denetler ve tutarsızlıklar durumunda bunları düzeltir. Eksik olan veritabanı kullanıcılarını yeniden oluşturur.

Viyontek.com Hosting paketleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu