Sunucu

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu ne işe yarar?

Sanal Sunucu Nedir?


Sanal sunucu bir fiziksel sunucunun içerisinde yüklü olan sanallaştırma yazılımları sayesinde fiziksel sunucu içerisinde bulunan bileşenlerin işlemci ram ve disk boyutlarının bir kısmını kullanarak fiziksel sunucu içerisinde çalışan bilgisayarlardır.

Sanal sunucuların oluşturulmasında kullanılan en yaygın sanallaştırma yazılımı VMware şirketinin geliştirdiği sanallaştırma teknolojileridir. Kendi kullandığımız dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarda da VMware’in geliştirdiği sanallaştırma teknolojilerini kullanabilmekteyiz.

Bilgisayarımıza yüklediğimiz sanallaştırma programı ile bilgisayarımızda bulunan bileşenlerin bir kısmını paylaştırarak aynı bilgisayar üzerinde iki farklı işletim sistemi çalıştırabiliriz.

Sanal Makine Nedir Ne İşe Yarar?

Sanal makine kullanım alanları geniştir örneğin bir kullanıcı bilgisayarında iki farklı işletim sistemi çalıştırarak Windows işletim sistemi üzerinde Linux işletim sistemi çalıştırarak yazılımlarını test edebilir ya da Windows işletim sisteminin olanak vermediği konularda sanallaştırma teknolojisi sayesinde bilgisayarı kapatmadan sanla makinesinde işlemlerini geçekleştirebilir.

Sanal Sunucu Nedir Ne İşe Yarar?

Sanal sunucu az önce anlattığım gündelik işlerde kullandığımız dizüstü ya da masaüstünde yapılan sanallaştırmanın aynısıdır fakat bu işlem fiziksel sunucu üzerinde Esxi kurulumu yapılarak sağlanmaktadır. Esxi sayesinde fiziksel sunucu üzerinde farklı bir işletim sistemi çalıştırmadan direkt olarak sanallaştırma sağlanabilmektedir. Viyontek üzerinden satın alacağınız sanal sunucular Esxi Sanallaştırma teknolojisi kullanılarak oluşturulmaktadır.

sanal sunucu

 Sanal Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Sanal sunucu sayesinde fazla masraf yapmadan bir sunucu sahibi olabiliyorsunuz bu sayede ekonomik şekilde kullanım sağlanabiliyor.

Sanal sunucu bileşen yükseltme işlemi fiziksel bir sunucuya göre bir kaç dakikada olabilirken fiziksel sunucuda bu işlem fiziksel olarak yapılmak zorunda ve disk genişletme işlemleri sanal sunucu içerisinde daha kolay yapılabilmektedir.

Sanal sunucularda format kurulum işlemi için herhangi bir fiziksel müdahale gerekmez iso dosyasını Esxi üzerinden sanla sunucunun başlatma ayarlarına tanımladığınızda iso dosyasından başlatarak format kurulum işlemi yapılabilir.

Sanal sunucular kopyalanabilir ve başka bir fiziksel sunucu üzerine yazılarak çalıştığı fiziksel sunucu kolaylıkla değiştirebilir. Bu sayede sanal sunucular fiziksel sunucuda oluşabilecek herhangi bir bozulma sonrası kurtarılabilir ve farklı bir fiziksel sunucuda çalışmaya devam edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu