Sunucu

VPS Nedir?

VPS Sanal Sunucu Nedir?

VPS Nedir?


VPS (Virtual private server) kısaca bir sunucunun sanallaştırma teknolojisi kullanarak bölünmesi anlamına gelmektedir.

Sanal Sunucular Fiziksel Sunucu Üzerinde Nasıl Alan Kaplar?

Sunucu Üzerinde Disk Nasıl Bölünür?

Sunucu üzerinde bulunan bileşenlerin bölünmesi şu şekilde olmaktadır. Sunucu üzerinde bulunan Depolama Disklerinin örneğin 30 GB lık bir sanal sunucu için ayrılması ve bu 30 GB lık alanı farklı bir sanal sunucunun kullanmasına izin verilmemesi olarak basitleştirebiliriz.

CPU Nasıl Bölünmektedir?

Sunucu üzerinde bulunan işlemcilerin çekirdek sayısı önemlidir fakat bir sunucu üzerinde 50 den fazla sanal sunucu bulunuyor toplamda 48 çekirdek bulunduğunu düşünürsek bu sunucular için nasıl bölünüyor?

Fiziksel sunucu içerisinde çalışan sanal sunucular sürekli olarak CPU kullanımı gerçekleştirmeyebilir örneğin bir sunucu üzerinde yapılan işlem bir dakika içinde ya da daha kısa süre içerisinde bitebilir.

Bu sebepten dolayı Fiziksel sunucu üzerinde bulunan CPU gücü sürekli olarak %100 kullanılmamaktadır.

Ram Nasıl Bölünmektedir?

Ram miktarı fiziksel sunucu üzerinde sabit kalması sebebi ile arttırılabilen bir bileşen olmamaktadır arttırımı için yeni ram takılıp sunucunun boot edilmesi gerekmektedir. Çalışır durumda bulunan bir sunucu üzerinde kurulan sanal sunucu atanan ramın tamamını işaretler ve diğer sanal sunucuların kullanımına izin verilmez bu sebepten dolayı CPU kullanımı gibi kullanım sonrası diğer sanal sunucuların kullanımı için bırakılmaz.

Bir Fiziksel Sunucuda 300 GB RAM olduğunu düşünelim ve 250 GB RAM in kullanıldığını var sayalım yeni bir sanal sunucu kurulduğunda bu 250 GB RAM dışında boşta duran RAM bölümlerini kullanmak için işaretleme yapar ve Sanallaştırma için kullandığınız yazılıma bildirir bu yazılım diğer sanal sunucuların RAM üzerinde bulunan kısımları kullanmasına izin vermez.

VPS Sanal Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Sanal Sunucuların en büyük avantajı bir Fiziksel sunucu üzerinde birden fazla işletim sisteminin çalışmasını sağlamaktır.

Bu özellik sayesinde Sunucunuz üzerinde bir çok proje geliştirebilir. Projeleriniz için geliştirme ortamı oluşturabilir denemelerinizi yeni sanal sunucular kurarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sunucu için ayrılan maddi tutarı en aza indirerek tasarruf sağlanabilir.

Farklı işletim sistemleri üzerinde geliştirme çalışmalarına olanak sağlar.

Sanallaştırma sayesinde yapılan hatalardan yüzünden yeniden kurulum konusunda kolaylık sağlar.

Disk genişletme işlemi Fiziksel sunucuya müdahale olmadan direkt olarak sanal sunucu üzerinde gerçekleştirilebilir.

VPS Nasıl Satın Alırım?

Viyontek müşteri için en çok tercih edilen donanım özelliklerine sahip paketler oluşturmuştur. bu paketlere

VPS Sanal Sunucu sayfasından ulaşarak satın alım gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik kurulum sayesinde hızlı şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.

Canlı destek hattımızdan sipariş öncesi sorularını sorarak destek alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu